Ucpává se filtr částic DPF sazemi, nebo zlobí něco jiného?

25.01.2023 12:18 • aktualizováno 04.02.2023 21:18
blog DPF opacimeter opacimetr counter kouřoměr čítač částic kouřivost ucpaný filtr částic P2002
Blog image
6009×
20
3 0 0 0
Jazyk příspěvku: 2095 2099

Zákazníci, co mají problémy s filtry částic, ve smyslu rozsvěcení kontrolky DPF nebo i varovné kontrolky závad motoru, slýchávají často výraz "ucpaný" filtr.

Řekne-li mechanik bez měření, že je filtr ucpaný, běžte od něho 

Slyšet z úst automechanika bez jakýchkoliv předchozích testů o "ucpávání" filtru částic sazemi, je důkaz, že dotyčný nemá dostatek zkušeností. Filtry částic mění zahříváním dost podstatně průchodnost výfukovým plynům v závislosti na teplotě, což "může být" díky měřenému protitlaku diferenčním snímačem vyhodnocováno jako "stupeň zanesení filtru částic sazemi".
Ale ucpává se filtr částic opravdu sazemi, a nebo ne? Lépe řečeno, "Produkuje motor tolik sazí, že se filtr předčasně ucpává?"

Analýza "života" filtru částic v autě stojí více času 

V zásadě se řídící jednotka motoru při posuzování účinnosti filtru částic (chyba P2002) řídí hned přes několik parametrů, přičemž každý jednotlivý z nich může uložit chybu:

  • Posuzování protitlaku výfukových plynů v různých otáčkových a zátěžových pásmech
  • Posuzování dynamického chování teplot ve výfuku před a za DPF během regenerace
  • Pokles protitlaku na diferenčním snímači po provedené regeneraci DPF

Pokud se mechanik pořízením nejméně třech logů z testovacích jízd přesvědčí, že protitlak kladený filtrem částic rychle stoupá, narazí na další zásadní otázku:

Řešit motor, protože kouří, nebo něco jiného?

Slepice nebo vejce? Zanáší se filtr díky moc kouřícímu motoru, nebo si to řídící jednotka jen myslí, protože si nerozumí s nově namontovanými náhradními díly?
V sérii emisních videoškolení, probíhajících na internetovém portálu FCD.eu online, učíme automechaniky neztrácet čas a nabývat jistoty, čím že to opravdu je, že s autem nastaly jakékoliv problémy okolo DPF. Jestli motor nadměrně kouří zjišťujeme bezdemontážně a do 10 minut. Jen se musí vědět jak a pozorovat přitom další emise, přes jiné emisní přístroje. Díky fyzice a chemii víme, co musíme udělat jako první.

 

Odkaz na emisní video-školení online je zde: https://www.fcd.eu/course/online/10


Obrázky, fotografie a soubory (3)

Zásadní měření k zásadnímu rozhodnutí (2095/1)

Pokud řídící jednotka hlásí, že se filtr často ucpává, nebo že jeho účinnost je pod prahovou hodnotou, může se jednat i o příliš kouřící motor velkými sazemi. Velké saze by vysokými tlaky jako má PD nebo Common Rail být tvořeny téměř neměly, takže optický přístroj syrové emise prolustruje na "VELKÉ SAZE". Kouřoměr pracující na bázi optického měření "absorpce světla" ukáže, zda je příčinou rychlého zaplnění sazemi motor, nebo ne. Napojíme ho za jistých okolností na vývod tlakového vedení spalin před DPF.

Akcelerační měření syrových (nefiltrovaných) výfukových plynů (2095/2)

Hodnota k = 1,61 [1/m] nepatří mezi nijak dramaticky vysoké hodnoty a odpovídá nájezdu přes 300.000 km dobře udržovaného motoru, nicméně stejné motory bez filtru dosahovaly u nových aut hodnoty 0,7 až 1,3 [1/m] (známe i hodnoty 0,3 "bez filtru"!), evropské maximum dané zákonem je 1,5 [1/m] , ale toto na obrázku jsou hodnoty "PŘED FILTREM DPF" - tedy syrové. Za filtrem částic (ten je zde očividně puklý) je to 0,29 [1/m]. Normálně by celistvý filtr neukázal kouřivost žádnou ( nebo v řádech nepřesnosti měření 0,02 [1/m] apod.)

Oba potřebné emisní přístroje, starší - optický a novější "čítač" neviditelných mikročástic (2095/3)

Při analýze problémů s DPF se musí auto dokonale prolustrovat oběma přístroji. Zatímco generačně starší "kouřoměr" pracující na bázi absorpce světla detekuje větší saze, co světlo svou velikostí dokáží absorbovat, detekuje čítač částic (nabíjení neviditelných částic statickým nábojem) mikrosaze, které vidět nejsou a optický přístroj je vůbec nezaznamená, přestože jsou pro lidský organismus mnohem škodlivější, než velké saze. Měřením čítačem částic zjistíme jak puklý filtr tak i jeho eventuální "řídkost" (aftermarketové "fejky"). Vše si doměříme z hadiček před a za filtrem DPF, bez rizika, že se nám do toho budou míchat depozita uložená po celé délce výfuku (eliminujeme tím chybu v měření možnou na koncovce výfuku)

Komentáře (20)

Profile image
Jiří Černý Autoelektro-Liberec (1) 26.01.2023 | 20:19:57

Metoda dobrá. Bohužel založená na vlastnictví emisního přístroje, který ne každá dílna má.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (2) 27.01.2023 | 08:15:23

Trefa Černým do černého! :-) Jak víte, dlouhá léta bojuji za zrušení "regulace STK" a za zrušení "průjezdních linek STK dlouhých nejméně 26 m" ... jak dnes stojí díky poslanci Martinovi Kolovratníkovi (ANO) v zákoně. Do zákona těch "26 m" ani "průjezdní" dle legislativních právnílů vůbec nepatří, protože šířka a výška pracoviště je v prováděcích pokynech. Zákony mají dávat jen rámec, nikoliv detaily (bývalý legislativní šéf MDČR Mgr. Vavřina)


Jak dále jistě většina z vás ví, čelím již pátým rokem žalobě, na které se na straně žalobkyně vystřídaly již 4 různé renomované právní kanceláře a kterou účelově seskládala certifikační mafie.

14. února (Februára) se konečně koná odvolací soud. Tam se bude tnout ostře do živého, protože včera zamítl správní jiný soud žalobu na nevydání důkazných materiálů, které by mi mohly pomoci u odvolacího soudu. Nepomohou, MDČR statistiky z ISTP nevydá - zůstanou "tajné". Nezbývá mi tedy nic jiného, než abych statistiky masových podvodů certifikačních mafiánů zveřejnit u soudu sám.


Takže se dá očekávat, že dopis, který před pěti lety napsalo Ministerstvo dopravy sněmovně, kde se doporučuje "ZRUŠENÍ REGULACE A ZRUŠENÍ PODMÍNKY FORMY STK JAKO PRŮJEZDNÍ LINKY DLOUHÉ NEJMÉNĚ 26 METRŮ" bude konečně poslaneckou sněmovnou vyslyšen a většinově odhlasován a monopolní regulace bude s linkami konečně zrušena.

Pak by bylo možné v libovolném autoservisu zřídit certifikované pracoviště technické kontroly za podmínek, že budete mít odborný personál a vybavení. Krajský úřad ani úřady s rozšířenou působností do toho žádnou regulací počtu nebudou smět zasahovat. Zažádá-li na vesnici o statut malé STK při servisu deset vedle sebe stojících servisů, bude to jejich věc.

K tomu je dobře nastartovaná kampaň "UZDRAV PŘÍŠERKU" (www.uzdravpriserku.cz), na které jsme za pomoci Norských fondů zmobilizovali Ministerstvo životního prostředí, akademii věd a další vládní organizace, aby tento korupcí prolezlý systém mafiánských uskupení podnikajících v hospodářské kriminalitě byl konečně rozprášen a zrušen. Všechny akce mají nastartováno jak nikdy předtím a 60 stránkový popis mafiánských praktik byl odevzdán na příslušná místa.

No a teď konečně odpověď Tobě Jirko. Pokud se to stane a budou "Kontrolní místa" vypadat jako v Německu (33.000), Rakousku (8000) a ne jako v Česku (370), Pak by se každá dílna uživila na údržbě aut tím, že by autoservisy za státního elektronického dohledu prováděly technické kontroly samy stejně jako měření emisí, které nám vlastně STK linky svými vytvořenými pracovišti SME ve dvorech jejich linek ukradly.

Celý efekt by byl v tom, že nový systém tisíců NEZÁVISLÝCH "kontrolních míst" (malá STK/SME) u vybavených autoservisů by byl motivován "opravami" a ne masovým prodejem "vyhovujících protokolů". ASEM, jehož jsem byl v roce 2016 zakladatelem, vyvíjí značné úsilí a potřebuje podporu svých členů, aby se tak brzy stalo. Je to jako ten boj o prezidentské křeslo, co dnes zažíváme. Vyhraje-li to certifikační mafie, bude ovládat trh s "protokoly" a vy, opravny, nikdy nebudete chtít emisní přístroje do výbavy dílny, protože když nesmíte emisní kontroly dělat, nikdy na byste na jejich provoz nevydělali a nevyplatilo by se to je držet.

Myslím si, že na Slovensku to není jiné než v Česku. Vyprávění o "dárcovství emisí" od jiného auta stojícího vedle linky za zdí, kde jsou emise vedeny v drážce v zemi pod zdí, aby kontrolované auto stojící pod kamerami nebylo podezřelé z podvodů, je dostatečnou výpovědí o tom, že ani certifikační mafii na Slovensku nechybí fantazie při honbou za ziskem. Emise jsou jim ukradené stejně jako většině těch našich.

Takže šup šup - přihlásit členství v ASEM ( http://www.asem.cz/registrace.html) a do boje za nezávislou malou STK/SME u autoservisů. Odpískejme konec STK mafii regulovaných mafiánů, co si sami píšou zákony pro svůj podvodný byznys. Tenhle rok bude přelomový. 14. 2. 2023 se to u odvolacího soudu rozpoutá. Nemám jinou volbu, odsoudit se za zdravou a pravdivou kritiku molocha s ročním ziskem 80.000.000 přinejmenším za nekvalitní kontroly s nedodržováním postupů, dobrovolně nenechám.

3
0
Profile image
Libor Fleischhans (3) 27.01.2023 | 08:25:31

Omluvte prosím, že text je jeden velký nepřehledný monolit. Brzy se objeví zalamovaný text. odložte přečtení na odpoledne prosím. Děkuji za pochopení.

0
0
Profile image
Milan Hlavatý (4) 27.01.2023 | 09:04:31

Rád by som veril že vyhráte a veľmi prajem aby to tak bolo.Možno by ten zdravý trend postupoval východne ,kedže korupcia smerom na východ silnie.Tragicky vidím žiaľ ale takmer nulovú podporu zo smeru samotných majiteľov,ale úprimne vzaté aj servisná sieť sa akosi v tom našom prostredí lepšie uživí v takom stave ako to je.Viac poriadku,viac kontroly,čestnejší prístup,kvalifikovanejšia práca atd atd...veď o tom sníva mizivé percento servisákov.Hlas tých čo stoja na Vašom brehu rieky je osamotený,nepočetný,bez väčšieho vplyvu.Darmo je to to najlepšie v profesii,rozumný bude mať podporu hlupákov vždy minimálnu.Peniaze prevalcujú všetko,a prachsprosté prostredie (všeobecne) už ľudí naučilo si hladieť svojeho a prínosnejšie vidia sa na svinstve podielať ako proti nemu bojovať.Nechali sme prasatá zosilnieť a doslova sa zasieťovať do kolosálnych korupčných gigantov z nekonečnými zdrojmi.Bez podpory,všeobecnej,je to hlavou proti stene.Ten čo má o pravde rozhodnúť je navyše ten úplne najkorupčnejší zapredaný všivák.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (5) 27.01.2023 | 09:36:58

Milan Hlavatý (4) Bohužel máte co slovo, to pravdu. Jsme balkán nebo banánová republika s korupcí na každém stupni státní správy.

0
0
Profile image
Viktor Janos (6) 27.01.2023 | 11:32:00

Libor Fleischhans (5) Keby ste videli aké vraky ludia nosia na "prípravu" k STK/EK...... mysliac si, že dáme 20€ do popolníka a ten ich deravý vrak prejde ako nová kára....potom sa čudujú, že sa robí STK/EK na 3x...alebo že oprava stojí 3 násobok ceny vozidla.

Hold bohužiaľ stále žijeme dobu v ktorej to niekde, niekto pretlačí :))) Aj keď musím povedať že za posledné 3 roky sa pravidlá a realita hodne sprísnili.... no stále sa nájdu špecialisti...

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (7) 27.01.2023 | 11:49:07

Viktor Janos (6) Víte co, u nás je okruh majitelů STK jako "sultanát". Kdo v letech 2000 nastoupil do "zlatého autobusu" tak je dnes ve skupince několika majetných rodin, co jim patří "státem regulovaný počet STK" a už se pak jen dědí z otce na syna a nebo na příbuzné stylem Kim Čong Il > Kim Čong Un....

Když byste měl někde uvolnit místo někomu, musíte dát bokem 20 mega a pak STK prodáte. Jinak po 20 letech tohoto monopolu pro pár vybraných a už neměnných rodinných struktur podnikatelů se do toho byznyse nikdo jiný nedostane, protože objeví-li se někde potřeba zvýšit kapacitu STK, tak už to ti stávající vědí roky dopředu a "přistaví" další linku s pěti boudami SME. Tak to chodí ve "volnosoutěžním prostředí".

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (8) 27.01.2023 | 15:41:17

https://uzdravpriserku.cz/jak-situaci-kolem-emisi-hodnoti-odbornik-na-diagnostiku-vozidel/

2
0
Profile image
Tomáš Kaloč (9) 29.01.2023 | 00:20:58

Zdravím Vás, pane Fleischhans. Vaše nadšení vůči emisním vrakům kvituji. Ale teď mi poraďte... Máme na firmě vozidlo, Alfa romeo 159, r5 2.4 jtd. Auto je v hezkém stavu, výbava téměř vrcholná, zakouří jen ve vysoké zátěži, výfuk normálně zasazený ( PS. který opel má v tom roce čistý výfuk, nedejbože peugeot ). Majitelka by si klidně, kdyby měla 100 000 na vyhození, koupila origo fap.... Ale Vy by jste dal 90 000 za díl výfuku na autě, které má cenu 100 000 ??? Má tedy vzít vozidlo, které i bez filtru, ano bez filtru částic, jen lehce neprošlo kouřivostí 0.5 m-1 zvrakovat ??. Není to žádné hulící tdi. Poraďte mi, jak mám mamince od dětí říct, že se bude muset tahat s nemocnýma dětma po doktorech tralalajkou jenom proto, že tady ta evropská zelená garnitura, co si myslí že když jeden kontinent přestane prďět, tak se ozdraví svět. Jak myslíte, že se k Vám dostal Váš telefon ? :) Bezemisní tanker až z číny :)Ale k podstatě věci... Nechal by jste tu maminku bez auta ?Na te stanici STK jsou občas i lidé...

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (10) 29.01.2023 | 11:03:34

Tomáš Kaloč (9) Zdravím pane Kaloč, všechny odpovědi už obsahuje váš text:

1) CITACE: "Alfa Romeo 159, r5 2.4 jtd. ... auto je v hezkém stavu ... zakouří jen ve vysoké zátěži, výfuk normálně zasazený..."
POZNÁMKA: Motor v dobrém stavu ve vysoké zátěži NESMÍ KOUŘIT. Je-li tomu tak, postrádá zbytkový kyslík, nebo trysky nerozprašují jak mají.

2) CITACE: "Ale Vy by jste dal 90 000 za díl výfuku...?
POZNÁMKA: Nedal. Jak je možné, že DPF i s katalyzátorem na motorizaci 2,2 L stojí u Toyoty 23.273,- Kč? Já sám mám benzín MPi, protože jsem auto vybíral podle zkušeností a způsobu používání.
Pokud maminka od nemocných dětí vozí děti do školky Turbodieselem bez filtru částit (vaše citace "... ,...VÝFUK NORMÁLNĚ ZASAZENÝ...") pak ty její děti budou patrně nemocné i kvůli tomu, že je krmí denně mikročásticemi, které nejsou vidět. Kdyby byly vidět, viděla by ona sama, že auto "smrdí" a zbavila by se ho. Ale to je paradox, protože velké saze neničí tolik zdraví, jako ty co nejsou vidět.

3) CITACE: "Má tedy vzít vozidlo, které i bez filtru, ano bez filtru částic, jen lehce neprošlo kouřivostí 0.5 m-1 zvrakovat ??."
POZNÁMKA: Nikoliv "zvrakovat", ale opravit a opatřeit DPF, který funguje a nestojí 100.000,- Kč, nebo si koupit auto, které bude jejím potřebám vyhovovat a ze kterého nebude její vlastní děti pomalu zabíjet.
To, že jak píšete "NENÍ HULÍCÍ" mne nijak neuklidňuje, protože každý diesel moderního typu (vysokotlaký PD, CR, PLD, atd.) emistuje NEVIDITELNÉ ale o to NEBEZPEČNĚJŠÍ MIKROČÁSTICE, na které hebnou lidi, osvěta v televizi a na Internetu jim to není schopna sdělit. I nehulící auto metá miliardy částic, pokud nemá DPF.

4) CITACE: "...že tady ta evropská zelená garnitura, co si myslí že když jeden kontinent přestane prďět, tak se ozdraví svět"
POZNÁMKA: To si nemyslím. Nezachraňuji planetu. Nejsem ani nijak zelený. Jen reálně koukám na statistická data a na to, jak certifikované zkušebny (podle vás "taky lidé") na STK honí jen prachy a kašlou na to, co by měly dělat. To "lidství" těch prevítů u STK spočívá jen v tom, že si takovéto "mamince" řeknou o "kilo" a ne o "litr".

Kdyby totiž od začátku brojili s argumentem, že moderní diesely jsou úsporné, výkonné ale jejich neviditelné saze jsou druhou stranou mince, která se postarala o strmý nárůst respiračních nemocí ve městech s hustou dopravou (a týká se to i dětí na zadních sedačkách těchto aut bez DPF), pak by se zasadily právě ty technické zkušebny o to, aby se kontroly uskutečňovaly a aby se něco odhalilo a na Internetu se mne lidi neptali na takové věci, jako se ptají. Filtry částic by se prodávaly jen tak drahé, jako jsou brzdové kotouče, protože by se točily a ne jako teď, že je každý vymlátí, protože se to může a na STK to "při troše snahy" projde. Brzdy taky nikdo nevymlátí, protože ví hned, jak by to dopadlo. Ale tahle pomalá smrt, o kterou se výrobci vozidel moc nestarají, protože nemusí, je věcí těch, co toto nebezpečí již od roku 2000 ze svých emisních zkušeben znají. A to jsou právě pověřené technické a homologační zkušebny.

ZÁVĚREM: Každý z nás v celé společnosti by se měl starat na té své parketě, aby šířil povědomí o tom, co je skutečnost a ne "co nese prachy jen jemu". Proto moje parketa jsou emisní systémy a auta, nikoliv zámořské parníky, mobilní telefony a jak prdí a krkají krávy. Snažím se tedy národu říct, že DPF by mohly stát 7 až 15 tisíc s tí, že když se vrátí starý (drahé kovy) je DPF přecijen kus keramiky z vypálené hlíny zabalený do plechu. Jen ta chemie z ušlechtilých katalytických center je na nich tak drahá. Kdyby se vláda (ministr Ťok se o to svého času i s drobným úspěchem pokoušel) zasadila o to, aby na filtry a katalyzátory prakticky zakázala (nebo alespoň regulovala) obchodní marži, nestály by filtry 100.000,- jako píšete, ale méně než u Toyoty s obchodné marží 23.273,- Kč. U Škodů, kde už na to také kažý kašle, stál takový DPF 17.000,- Kč, když ještě byl k mání. Takže asi tak.

2
0
Profile image
Viktor Janos (11) 29.01.2023 | 13:06:55

Tomáš Kaloč (9) Toto už je morálna dilema, ktorá nemá s technikou nič spoločné..... Urobte tak, ako vy uznáte za vhodné a hotovo. To my na konci reťazca (autoservis) nevyriešime.... môžeme balancovať, niekde uprostred :)

0
0
Profile image
Eči (12) 29.01.2023 | 15:05:11

Pán Fleischhans. Verím, že sa nenahneváte za moju úprimnosť, sme približne rovnaký ročník aj "krvná skupina".
Teraz, v tomto pokazenom svete mi to pripadá, ako boj rytiera Don Quijote de la Mancha v jeho fiktívnom svete proti realite. Ani jeho verný zbrojnoš Sancho Pancha mu nedokázal pomôcť, len plnil jeho príkazy. A svet ostal takým, ako bol.
To je len môj názor na túto problematiku. My, obyčajní smrteľníci - opravári pokazených áut s tým nič neurobíme, len zbytočne "vytŕčame" z radu. Tak isto ako nič nezmôžeme proti dealerským cenám, ako ani napr. proti vojne na Ukraine a iným "zverstvám" na tomto svete.
My, mechanici (aj pracovníci na STK), môžeme len jedno a to riadiť sa svojím svedomím, povedať zákazníkovi pravdu a snažiť sa pomôcť poctivou prácou, konkrétnou pomocou, radou. Majiteľ sa musí rozhodnúť sám a my mu nemôžeme nič prikázať. Žiadna vláda, ani jej ministri nezmenia žiadnym nariadením a zákonom povahy ľudí vychovaných v súčasnosti a ich nenažranosť! Oni sú tá istá krvná skupina! Ryba smrdí do hlavy.
Teraz v piatok som bol na pravideľnej STK s mojím MB a s vedomím závady na zad.brzdách (ručno-parkovacia - slabá účinnosť). Emisie OK, takže nikoho neohrozujem. Technik to samozrejme našiel a upozornil ma na to. V protokole všetko OK - vozidlo spôsobilé! Je to môj známy a preto tento postup. Mal som mu vynadať že som prešiel a zmeniť náš dlhoročný vzťah? Ja pomáham jemu a on mne. Opravujem autá aj pre jeho známych. Dobrí ľudia si majú pomáhať a to nie len za peniaze.
Držím Vám palce a pevne verím, že nakoniec nezostanete Vy ten "najhorší", aj keď máte ten najlepší úmysel.

1
0
Profile image
Libor Fleischhans (13) 29.01.2023 | 18:00:32

Eči (12) :-), Nehněvám, to bych se musel hněvat skoro na všechny. Odpovídal jsem jen na dotaz, co má pan Kaloč dělat s tou paní co má tu Alfu. V roce 1993 až 1998 jsem maximálně podporoval vládní strategii, aby emise měřily všechny autodílny a STK je nesměla měřit, protože v zákoně bylo, že se na SME zjištěné závady musí opravovat, ale už tenkrát se u STK nesmělo opravovat. Změnilo se to tak, že emise nabízí STK na dvorku a kdo si přiveze emise odjinud, zaplatí pokutu, aby si příště pamatoval, že emise se měří "u nich na dvorku" a basta. Nezlobím se, je mi z toho na blití.

2
0
Profile image
Tomáš Kaloč (14) 04.02.2023 | 04:22:29

Pane fleischhans, asi jsem se špatně vyjádřil, nebo jsme se špatně pochopili. Nevím, jestli jste měl někdy na dílně, ať už fiat, nebo alfu, nebo opel, 1,7 cdti, 1,9 cdti, nebo ty další italské zázraky jtd, ale abych zase nehanil jen italy, ty motory jsou v celém spektru GM, propustnost filtrů je daleko za propustností vw. A nemluvě peugeotu. Procházejí peugeoty z naprosto zasazenýma koncovkama, a pak neprojde auto které jen tak odfoukne takový šedý prach u 3500 ot_min. Je to pár let, co jsme tady , tedy firma pana Kaloče, řešili případ Fordu Kuga. Auto, které mělo najeto, střelím 150 000 , bohužel, s důvodu defektu systému přeplňování došlo k naprostému ucpání filtru částic. Už v době naprosto skvěle emisně funkčního auta, byly koncovky černé, pak se z černé stala naprostočerná :) A s těma dětma, každoroční martyrium maminek v chřipkové sezoně

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (15) 04.02.2023 | 09:44:49

Tomáš Kaloč (14) Dobrý den pane Kaloč, tak na to bych odpověděl úplně jinak. Jestliže je legislativou daný postup, že se má měřit na koncovce výfuku akceleracemi, pak se u těchto řídkých filtrů, co jim technické zkušebny nepochopitelně ještě nedali stopku, běžným provozem zanese celý výfuk sazemi, které pak při akceleracích putují do odběrové sondy. Naměří se třeba 0,7 [1/m] a auto na SME logicky nevyhoví. Metodika stanoví přípravné akcelerace (škodovka jich předepisuje dokonce 10 !). To nikdo nedělá.

Metodika je špatná a naměřený výsledek je ovlivňován rezidui (zbytky) sazí nashromážděných v rouře. Doporučuji měřit kouřivost z hadic diferenčního snímače před a za filtrem. "Za filtrem" se dozvíte skutečnou kouřivost, co je za filtrem (bez reziduí ve celém výfuku) a "před filtrem" se dozvíte, zda motor nekouří příliš. Motor v pořádku zakouří před DPF cca 0,7 až 1,3 [1/m], za filtrem zakouří řídký filtr ca 0,1 až 0,2 [1/m]. Vadný pak více.

Problémů při měření emisí jsem se věnoval technicky do detailu ještě v době, kdy jsme školiki emisní mechaniky, ale ty na školeních hráli "lodě" a našprtali se pouze otázky a odpovědi. Ministerští úředníci vědí ještě méně a jejich rádci, technické zkušebny, tak ty se starají o miliony zisků, neviditelné mikročástice měří nepochopitelně opticky a tyhle problémy buď znají a ve prospěch byznysu zatajují, jak je to ve skutečnosti, a nebo to nevědí, ale i na toto myslí trestní zákoník.

Jestliže se pohybujeme legislativně a korupčními riziky na úrovni Ghany nebo Balkánu, nemůžete pro životní prostředí nic jiného dělat, než zamyslet se nad tím, co fakty a dělat z toho to nejlepší, co vydrží Vaše svědomí. Já jdu 14. 2. 22 k soudu s DEKROU, tam to budu řešit také, ale dle mé zkušenosti soudci nechápou technikálie a svedou to na právní formule. Bohužel současná metodika je stavěná na diesely tak z roku 1980 (mechanické vstřikování), žádné raily nebo PD, tam už ty nejhorší emise nejsou opticky vidět, a to trvá už 20 let.

Jinak moc děkuji pane Kaloč za tohle téma. Už se k tomu KONEČNĚ dostáváme i my na dílnách...

0
0
Profile image
Viktor Janos (16) 04.02.2023 | 10:07:22

este najst formulku ako to vysvetlovat ludom...mna to uz ptestava bavit. 5 rocne auta s KO systemom DPF kde netusite ci bude oprava 100€ alebo 10.000€...autorizaky dvaaju od toho ruky prec. Ludia nervozny zazeraju po vas ako keby ste vy za to mohli ze sa to pokazilo....ako to ze vam to ta diagnostika nepovie co mate opravit?? Posledny tyzden 3 kusky....a bude horsie, dpf sem dpf tam....tie auta patria do srotu!!!!!! Blaboly o emisnych normach su fajn avsak tie auta po 200t skapinaju a ziju uz len na nahodu!!! Likvidujte,vyrobcov...co to vyrabaju. Nech nestoja,komponenty na opravu 5000€ ...potom sa mozeme regulerne zaoberat, opravami takychto kramov. Kto nevie o co ide....aj k vam to pride, dajte tomu cas...za 6 rokov budete mat kazdy tyzden pruserove auto s DPF kde nebudete vediet kam a kde zacat, ako nacenit opravu..ako to vysvetlit. 60% nebude ani mozna oprava,pretoze,tanecky s autom budu stat jeho trhovu cenu... Kym sa toto nevyriesi ...tazka bude debata o dakych emisiach

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (17) 04.02.2023 | 20:55:55

Viktor Janos (16) Ale jsou i výjimky a zrovna Ford zde dokazuje na 750.000 km původní a zdravý DPF. https://www.youtube.com/watch?v=MEgTIwT8e_w

0
0
Profile image
Viktor Janos (18) 04.02.2023 | 21:05:19

Libor Fleischhans (17) samozrejme...mame na firme CAYC z 2008 700.000km cisty vyfuk vsetko povodne... Avsak..takychto je ako safranu!!! Toto vidime raz za rok...a medzi tym 50 ks ko.....

A tieto nove kramy v podobe octavia 3 a pod? servisujeme ich desiatky....tak sem tam ked mam cas si pozriem ako si vedu dpfka u nich.. viac ako 50 percent uz ma skrateny,nabeh na regeneraciu okolo 250-300km ..vacsinou majavu okolo 170-220t.... do par rokov ich caka nezvratny osud.

0
0
Profile image
Libor Fleischhans (19) 04.02.2023 | 21:12:53

Viktor Janos (18) Dle výpovědi vývojářů je ten "zkrácený" cyklus regenerací naprogramován přímo do map. Souvisí to s opatřeními zavedenými po Dieselgate. Cyklus "časově preventivní regenerace už není max. 800 km ale pak se zkrátil na 400 a poté interaktivně (spočítán) na 125 až 300 km. Info od výrobce.

0
0
Profile image
Viktor Janos (20) 04.02.2023 | 21:18:21

no to nie je uplne pravda..uz som,vam arumentoval pri tom superbe 2 CRLB ktory po vyrieseni problemov robil 750km na regeneraciu.... 250km regeneracie su zahul pre tie motory. Funkcne a zdrave kusky robia okolo 500km +-

avsak skuste si rozobrat sanie pri aute s DSG a 200t.....hnus

0
0