Dva roky mu opraváři nenaslouchali...

02.07.2019 17:23 • aktualizováno 03.07.2019 10:37
blog log multitest
Blog image
1380×
0
0 0 0 0
Jazyk příspěvku: 2000 2002 2009

Je vedro, prázdniny a diagnostické zakázky moc nebereme. Makáme na online školeních. U dveří se však objevuje pracovně opálený muž ve stavebních montérkách, kterého však hned z několika důvodů neodmítáme:

"Se závadou se potýkám už dva roky. Auto měl už i Citroen a nikdo neví co s tím! Před čtyřmi lety, co jsem to koupil, byo všechno v pořádku, ale teď jezdí bez problémů jenom v zimě. V létě, jak začnou vedra, ujedu jen asi 80 km a pak auto přestane reagovat na pedál akcelerace a dusí se." (PINK! Nad hlavou se mi rozsvěcí otazník - to je výzva).. "Říkali, že v paměti není nikdy žádná závada. No, ale jezdit se s tím nedá, nevím, kde nás to auto s rodinou nechá..."

10 návštěv autoservisů (nakonec i smluvního Citroenu) kde se vyměnili postupně tyto díly:

  • Centrální řídící jednotku BSI (vrácena původní)
  • Pedál akcelerace (vrácen původní)
  • Nová zapalovací lišta pro všechny válce
  • Systémový tlak paliva - v normě
  • Snímač tlaku v sání (zátěžový snímač)

Po každém z těchto pokusů ujeto zákazníkem asi 80 km a závada se objevuje se stejným projevem znovu a znovu. Smluvní Citroen odevzdává auto s tím, že je v bezvadném stavu a že mu nic není. Zákazník se ptá: "A jezdili jste s tím?" "Ano, ujeli jsme s tím 30 km a nic tomu není, jezdí to jak má!" Marné dohady, že jim při předávání vysvětloval, že to udělá až po 80 km... Zoufalost..

Chceme se dopátrat příčiny reklamace "Nereaguje na pedál po ca 80 km jízdy v létě, jakoby se dusí". "Ideální počasí je právě teď, když ne dnes, kdy jindy? Byl jsem už všude, jsem zoufalý, měním olej, auto udržuji v pořádku a zbavovat se mi ho nechce." Říká zákazník se zoufalým očekáváním "přijetí zakázky" v očích. Je deset hodin dopoledne, 33 °C ve stínu a já říkám: "Jasně, rozumím. Jindy se to neprojeví. Dejte to sem a já Vám do dvou dnů zavolám."

Sepisuji předávák a díky jeho výpovědi, které jsem pozorně naslouchal, přesně vím co budu nahrávat za jízdy do LOGu. Volím EOBD, tu nejjednodušší "dětskou" diagnostiku. Originál diagnostika Citroen, není vhodná, totiž v diagnostice dělí tzv. "živé hodnoty" do skupin. Vše je zvlášť a nejde to dát nikdy dohromady do LOGu: "Fuel, Ignition, Emission, El. Components, Driving, Start apod." Pro naši filosofii špatně.

Oblékám žlutou výstražnou vestu, protože mne Cé4-ka někde musí nechat stát! Aspoň si to z duše přeji! Než ale vyjedu, vracím se zpět pod kapotu, abych namotoval snímač tlaku na vstřikovací lištu a monitoroval obě Lambdasondy, před i za katalyzátorem. Ona se totiž tak sporadická příležitost mnohokrát opakovat nebude. Co když bude zítra pršet a bude to zase na větrovku?! Budu rád, když to už dneska bude "v bedně".

V logu jserm zvolil základní  PEDÁL AKCELERACE, OTÁČKY MOTORU, RYCHLOST VOZIDLA, TLAK V SÁNÍ, NAPĚTÍ NA OBOU LAMBDASONDÁCH, ADAPTACE SMĚSI KRÁTKO- a DLOUHODOBÁ. Signálním rekordérem sledujeme s 50 x rychlejší vzorkovací frekvencí TLAK PALIVA a diferenčním napojením SIGNÁLY NA OBOU LAMBDASONDÁCH. Lepší zdroje mne nenapadly, ale nakonec to byla trefa do černého.
Detaily si prohlédněte u diagnostického případu Bublinky jako v šampaňském.


Obrázky, fotografie a soubory (7)

OBD Modul v zásuvce a už víme co nesmí chybět v záznamu (2000/1)

Tohle je už druhý krok, no teda sice na autě první, ale první úplně byl rozhovor se zákazníkem, protože tak, jak závadu popsal je nesmírně důležité a dává nám to šanci na trefu na první dobrou! Uvidíme...

Dvouleté trápení a zbytečné investice (2000/2)

U autoservisu Citroen byla vyměněna zkusmo jednotka BSI, Lambdasonda, zapalovací lišta a snímač tlaku v sání. Bohužel takové střílení od boku. Vůz stále vykazuje stejnou závadu. V zimě jezdí, v létě po 80 km přestane reagovat na pedál akcelerace.

Na kalhoty strojíme jak "kšandy" tak "pásek", nesmíme propást sporadickou závadu. (2000/3)

Za chladného počasí se závada neobjevuje. Nebude se jednat o elektrický problém a tak nechceme promarnit příležitost. V logu chybí tlak paliva a tak ho musíme monitorovat tlakovou sondou přímo na palivové liště. Pokud bude problém ve výpadcích zapalování, chceme vidět signály lambdasond asi 50 x rychleji, než to umí OBD zásuvka. Takže ustrojeno všechno co má smysl. Jedem...

Pod kapotou... (2000/4)

Tlaková sonda na palivové liště, 4 napěťové sondy na signálech a kostrách lambdasond. Tohle se v kvalitě, kterou požadujeme, z OBD zásuvky získat prostě nedá...

Cesta do Prahy - prvních 50 km nic, ale pak.... (2000/5)

Cesta do Prahy neukazovala fakt žádné anomálie. Auto jelo jako z partesu. Leč na cestě zpět se začalo objevovat to, v co jsem doufal. Zcela zásadní je průběh červené linie, co ukazuje "DLOUHODOBOU ADAPTACI SMĚSI". Už z tohoto obrázku bude mnoho lidí tušit, kde přesně je problém. Po chvíli stání je hodnota adaptace směsi na začátku jízdy na ca +13%, po rozjezdu na dálnici se vrátí na luxusní 2% ale záhy se rázem během deseti sekund octne u hodnoty 20%. Chybové hlášení se ale zapisuje až od 25% a výše, takže proto paměť závad prázdná. Auto už ale nejede a při pokusu sešlápnout pedál akcelerace nezrychluje, je cítit spíše cukání a dušení motoru. Po uvolnění pedálu zase jede. Musíme jet s hodně lehkou nohou, jinak zpomalujeme.

Záznam proudu říká jasně "co se děje" (2000/6)

Zatímco snímač tlaku paliva říká, že jen klesá, záznam proudu z palivového čerpadla nám řekne "proč" tlak paliva klesá. Je to tedy zřetelně lokalizační veličina, co říká "proč klesá tlak paliva". Co přesně se s palivovým čerpadlem dělo, prostudujte v detailech u diagnostického případu v archívu (placená sekce).

Jestli někdo měří tlak paliva takhle, tak je to špatně... (2000/7)

Cokoliv měřeno staticky, tlak paliva nevyjímaje, je měření špatné nejen proto, že za jízdy není statické nic, ale hlavně proto, protože si člověk v hlavě udělá "fajfku" nad tlakem paliva, že ho změřil, a je přesně podle předepsané hodnoty v dílenské příručce. Jenže dílenské příručky obsahují mnoho dalších "špatných" rad...

Kompletní informace na toto téma

a mnoho dalších informací najdete pod odkazy níže.

Vyzkoušejte si nás nezávazně na 14 dní zdarma.

Vyzkoušet 14 dní zdarma

Související příspěvky

Komentáře (0)