Když "slepě věříte" a neproměříte, vyškolí vás i to nejobyčejnější auto

05.06.2019 16:06 • aktualizováno 06.06.2019 08:57
blog TEXVIK
Blog image
4102×
0
0 0 0 0
Jazyk příspěvku: 1986 1992 1993

Zavolá známý opravář, kterého nelze odmítnout a řekne: "Hele, mám tu Haťapku (Škoda 1,2 HTP - MPi tříválec) a jde to na dva válce." Hlavou mi prolétnou tři nejznámější závady, ale on hned dodává: "Zapalovací cívky, svíčky a vstřiky jsem už vyměnil, tím to není!"

Měřením u mne zjišťujeme, že se plyny vrací zpět a kolega posléze nachází napůl zpečený katalyzátor. Je to důsledek chodu na dva válce, nikoliv příčina. Fakt, že vstřiky, svíčky a zapalovací moduly vadné (podle kolegy) nejsou rozhodne, že hlava válců putuje na převodítkování ventilů. Vůle zde zjištěny jsou, ale příčinou vynechávajícího válce zcela evidentně nejsou. Jsou z toho dva týdny.

Po výměně 3-cestného katalyzátoru a generálce nyní perfektní hlavy jde však motor stále na dva válce!

Začínám sám a od začátku. Shledávám jiné výsledky než kolega. Předtím vynechával první válec, teď druhý válec, ale v LOGu vidím vynechávky i ostatních válců. Řídící jednotka po chvíli rozsvěcí kontrolku emisí a hlásí "směs příliš bohatá". Nezápaly diagnostika HTP motoru hned neregistruje, až po pěti minutách, i když se auto na volnoběh klepe dvě minuty doslova jako sulc.

Když vidím všechny svíčky černé, simulací ošálím nejprve jednotku, aby kyslík ve výfuku neviděla/ignorovala, pak měřím zapalování, registruji odchylky na primárním saturačním proudu, ale malé, a vidím svody jisker na druhém válci (důsledek černé svíčky).
Pak prohazuji mezi sebou zapalovací moduly a injektory, a hele, závada se stěhuje vždy jen na ten válec, na který předtím putoval jen samotný vstřikovací ventil! Skok do auta, pro nový díl, montáž, vypálení úplně černých svíček plynovou pistolí a hele, motor běží okamžitě jako z partesu.

Ponaučení: Věřit? Nikdy a nikomu! Kolega sice nelhal, ale neuvědomoval si to, co je detailně vysvětleno u zde zdokumentovaného diagnostického případu. Ovlivněn svou zkušeností a ne s úplným respektem, vždyť se jedná o "obyčejnou Haťapku", kterých poskládal víc než padesát, se dopustil se fatální chyby, která by se mu u složitějšího auta možná ani nestala. V naší branži platí stejné pravidlo, jako v jiných oborech. Nepodceňuj jednoduché případy a věnuj se jim tak, jako těm, na kterých ti záleží nejvíc.

Navštivte naše zbrusu nové školení pro jednoduchou diagnostiku vstřikování a přeplňování (benzín i diesel dohromady).

Podívejte se na detailně zdokumentovaný případ v našem archívu, kde jsou popsány chyby, kterých se nikdo z nás nesmí dpouštět ani tehdy, když na place je to nejobyčejnější, nejjednodušší a nejlidovější auto.


Obrázky, fotografie a soubory (4)

Rozpoznání slepice od vejce (1986/1)

Signál monitorovací lambdasondy za třícestným katalyzátorem leží ve volnoběhu na téměř nulovém napětí a hlásí spolu s první lambdasondou "hodně kyslíku" ve výfuku, na což reaguje řídící jednotka obohacením směsi až na doraz, kdy se rozsvítí kontrolka a uloží se chyba "Příliš bohatá směs". Není divu, že motor už má vynechávky na všech třech válcích, nejen na druhém.

Tříválec 1,2 HTP nepočítá nezápaly, jde evidentně na dva válce (1986/2)

Motor ve volnoběhu sebou hází ale počítání nezápalů všech válců (vpravo nahoře) neregistruje chod jen na dva válce a počítač "nezápalů" je stále na nule! Začne počítat až když lambdasondy obohatí po pěti minutách směs natolik, že už začnou vynechávat všechny válce (svíčky úplně černé). Není divu, že majitelka spálila katalyzátor zbytečně vstřikovaným palivem do druhého válce, když řídící jednotka o nezápalech směsi ve druhém válci vůbec neví.

Černé svíčky u všech válců - důsledek reakce systému (1986/3)

Pokud se jakoukoliv příčinou (vadnou lambdasondou, zoxidovaným kontaktem, drobnou netěsností ve výfuku atd.) objeví na signálu lambdasondy nízké napětí, vede to k razantnímu obohacení směsi. Aby se to nestalo, musí se použít trik "simulace", aby řídící jednotka neobohacovala směs a situaci v době analýzy naopak ještě nezhoršovala...

Po použití simulačního triku je určení příčiny jednodušší (1986/4)

Systém neví, že kyslík ve výfuku nepochází z "chudé směsi" a tak směs pro všechny válce bohužel adaptuje. Právě to my ale nechceme a tak to zařídíme tak, aby systém zpětné vazby vůbec nereagoval. Výsledkem ošálení systému je, že se buď "něco" stane, nebo nestane. Kdyby příčinou kyslíku ve výfuku byl např. děravý výfuk, nebude černá ani jedna svíčka! Ale my po simulaci vidíme jasně svíčku černou jako doly jen na 2. válci! A to je účel simulačních triků, které ani jeden z výrobců vozidel v diagnostickém arsenálu při hledání závad nenabízí. Zas nutno říci, díky bohu pro FCD.eu :-)

Kompletní informace na toto téma

a mnoho dalších informací najdete pod odkazy níže.

Vyzkoušejte si nás nezávazně na 14 dní zdarma.

Vyzkoušet 14 dní zdarma

Související příspěvky

Související školení

Related training

Diagnostika vstřikování a turbodmychadla (benzin/diesel)

Mám zájem

Komentáře (0)