Jaký byl Diagnostic Con 2016

Úvod

Diagnostic Con 2016 - v podobně specializované branži setkání nevídaných rozměrů! Navštívil nás i ministr dopravy Dan Ťok a ukázal, že je to člověk na správném místě. Prezentace, diagnostika, osciloskopy, emisní záležitosti, EOBD a vůbec, všechno co se točí okolo oprav aut.

Všem účastníkům už měly přijít prezentace. Kdo je nedostal, ať se případně obrátí na kolegu, který kupoval lístky nebo se přihlásí na adrese skoleni@fcd.eu. Mohla se vloudit i chybička.

Kachnička se zelím

Začnu sebekritikou

Kachnička se zelím byla tak dobrá, že "jedlíci" s velkým apetitem neměli zábrany a snědli rychle předpokládané porce i těm druhým. Za dva roky na to budeme myslet a omlouváme se jak těm přejedeným, tak i těm hladovým.

Dle plánovaných prezentací byl v poslední fázi naplánován výstup pana Vaculíka, aby nám sdělil, něco o cenách a možnostech i hrozbách marketingu a obchodních příležitostech autoopraven. Na to však čas již nezbyl a p.Vaculík sám nabídl, že přednášku převede do činů, kterými podpoří servisní koncept dobreservisy.cz. Ten nabízí v mnoha směrech řešení současných problémů v autoopravárenství jak jej vnímají naši zákazníci. Dobré servisy právě startují a brzy o nich budeme informovat. 

Zaznamenal jsem i výtku, že v ochutnávce jsme hovořili o fintách a tricích, které v prezentaci nebyly. I tyto stručné informace, jako je např. trik s pohledem na údaj o spotřebě, jsme tedy ještě jednou detailně popsali níže, v přílohách tohoto článku.

Na druhou stranu jsme byli rádi, že na poslední chvíli pan ministr svou účast potvrdil a pak ještě přišel o půl hodiny dříve než měl a odpovídal na dotazy účastníků o to déle. To sice způsobilo časový skluz, ale jeho zájem o řešení problémů v měření emisí a s tím spojená potřeba kvalitních opravářů Vám snad nedostatky vynahradilo. Jsme rádi, že během jeho hodinové přítomnosti přislíbil naslouchat a řešit patnáct let pokřivený stav měření emisí v České Republice. O dalších krocích, ve kterých by mělo dojít k předeslaným činům, Vás již bude informovat nově založená Asociace emisních techniků a opravářů www.asem.cz.

Emoce a zpětné pocity viny

Na první místo musím dát dámu, nejen z důvodu že se to sluší, ale půvabná a přitom přesvědčivá MUDr. Irena Opletalová žádala naší komunitu opravářů a emisních techniků, abychom kontroly stavu vozidel a jejich opravy brali vážně. Dramaticky se zhoršující zdravotní stav a úmrtnost zejména malých dětí, a pak také starších lidí, je totiž v našich rukou. Myslím že dopady podvodů dotčených výrobců v aféře Dieselgate, chiptuningu a vytlučených katalyzátorů a filtrů částic nám nebyly nikdy jasnější, než z vystoupení paní doktorky Opletalové, za což jí z celého srdce děkuji, že kvůli nám, automechanikům, vážila cestu až z Brna. Myslím že úkol splnila na výbornou, asi na zdrcující realitu dopadů emisí z dopravy málokdo zapomene.

Sympatická lékařka mnohým "chip-tunerům" zpřeházela priority (1712/2)
MUDr. Irena Opletalová z brněnské kliniky nemocí plicních a tuberkulózy LF MU a FN předvedla perfektní prezentaci a přesvědčila mnohé, že je potřeba něco dělat. Závěrem apelovala na všechny opraváře, aby pro zlepšení ovzduší udělali konečně to, co situaci zlepší.(foto TRAGA)


Zpátky do přednáškového sálu technické univerzity

Pan docent Michal Vojtíšek naznačil, že více než polovina výrobců automobilů programuje emisní chování vozidel až příliš úzkostlivě jen na jízdní profily při homologační zkoušce. Na silnici pak vypouští mnohonásobně více jedů, než dovoluje norma, a to je vysvětlením, proč emisní hodnoty těch nejvýznamnějších škodlivin ve městech neklesají i když výrobci vozidel deklarují jejich stále ekologičtější provoz dle přísnějších zákonem stanovených emisních tříd. Podstatnou část škodlivých emisí však produkuje malá část vozidel v provozu ve špatném stavu nebo s manipulovaným softwarem či emisním systémem (chiptuning, vytlučený DPF, apod.). I během jízdy se pak u zdravých vozidel vyskytují dramatičtější emisní epizody jen při prudších rozjezdech či akceleracích, takže i plynulost dopravy je částečným řešením pro snížení hladiny škodlivých látek v ovzduší.

Největší jedy z aut měřitelné ráno na parkovišti u školky (1712/3)
Pan doc. Michal Vojtíšek probouzel publikum informacemi, které zaskočily celý sál. Výsledky jeho měření hovoří za vše. Že nejhorším místem na jedovaté zplodiny je parkoviště u školky by před jeho prezentací netušil nikdo. Myslím, že si toto dost lidí zapamatuje. (foto: Tomáš Mansfeld)


Dan Ťok: Budu Vám naslouchat

Omlouvám se, že řadím pana ministra dopravy až na třetí místo, ale paní doktorka ho v absolutním hodnocení zkrátka "trhla". Ale i Dan Ťok ukázal a dokonce prohlásil, že pokud bude v této funkci, chce ji dělat svědomitě a ve smyslu ochrany ovzduší. Velmi sympatické bylo, že pokud si pan ministr nebyl jist, řekl že si není jist. U jiných ministrů jsme dostali odpověď vždy, ačkoliv nebyla ani jistota, a nakonec třeba ani "ponětí". Pan ministr naši nově založenou asociaci vyzval, aby sepsala body obsahující nutné změny v legislativních novelách, a přislíbil, že se jimi bude Ministerstvo dopravy zabývat. Děkujeme.

S panem ministrem se dá rozumně komunikovat (1712/1)
Dotazy z publika nebyly žádné podpásovky, naopak, jinak znít nemohly, protože legislativa pro měření emisí se nachází v nejhorším stavu za posledních 20 let. Pan ministr však přislíbil napomoci zlepšení životního prostředí tím, že bychom emisní systémy zase opravovali, jako tomu kdysi bylo. (foto: Tomáš Mansfeld)


Emise, emise, emise...

Nesrovnalosti v emisním chování automobilů hýbou světem. Ačkoliv nezasvěceným by se mohla nová metodika měření emisí zdát jako obdivuhodně rychlou reakcí na emisní aféry, je tomu naopak. Legislativa SME doslova řve po účinné novele již 12 let a že se v rukou "vlivných byznysmenů" ovzduší nelepší, je vina Ministerstva v posledních 15 letech. Nicnedělání, nebo spíše "nahrávání pouze byznysu"  se někde objevit musí. Některé prezentace nám nalily čistého vína, a tendence, udělat si zase typicky českou variantu, jak vše obejít i s implementovaným EOBD je na světě. Ještě jeden dva Věstníky dopravy, a jsme s měřením emisí z hlediska účinnosti ME téměř na bodě 5, maximálně 10%. 

Foto z ledna 2016 kdy již platí nová emisní metodika! I tohle na STK s SME vyhovuje! (1712/4)
Zatímco si pan ministr Ťok ještě před Diagnostic Conem myslel, že jsou emise již vyřešeny "novou emisní metodikou", byla prezentována skutečná fakta. Výrobci plní emise jen ve zkušebnách, na silnici je desetinásobně překračují. Emisní stanice u STK doslovně prodávají emisní známky i emisním vrakům. Nová metodika je bezzubá a naopak, znamená jen "bububu" bez efektu, za to však s notnou porcí alibistické a úplně děravé legislativy. Jeden z účastníků Diagnostic Conu mi zde předal tuhle fotku. Pochází z ledna 2016 z jedné "STK+SME v areálu", kde vozidlo obdrželo dvouletý certifikát, že je emisně vyhovující.
Pokud nebude 8 let slibovaný CIS (Internetový sběr on-line dat v elektronické podobě), a pokud nebudou státním odborným dozorem namátkově kontrolovány STK s SME v areálu, bude takový obrázek denní realitou. Legislativa se musí ze základu změnit, jinak bude nadále neúčinná.
(foto FCD.eu)

OPEL plní emise přesně podle předepsané metodiky, bohužel "jen" podle ní... (1712/14)
Libor Fleischhans zveřejnil poprvé výsledky měření komponentů, jak se tyto chovají při přesně splněném jízdním profilu s předcházející kondičním "pre testem" a jak se začnou chovat, když se na chvilinku (ca 3km) odjede z válců na silnici. Podobné zdokumentované sledování, kdy auto jede při obou měřeních emisí na válcích a na jednom z nich se emisně chová nečistě "jako na silnici", zatím nezveřejnil nikdo na světě. Emise na válcové zkušebně jsou po malém "očůrání" kondiční přípravy 20 x vyšší než předtím a desetkrát vyšší než limit. Co ta celá léta dělaly dobře vybavené pověřené typové zkušebny, že se těchto léta páchaných podvodů nedopátraly, je skutečně záhadou. Libor Fleischhans toto "nečisté chování" popisoval v médiích již tři roky před aférou Dieselgate, avšak bez zájmu odborné veřejnosti a odpovědných institucí.
Na obrázku je vidět, že při předepsaném kondičním "pretestu" řídící jednotka motoru ovládá ventil zpětně vedených spalin až do 68 %, zatímco po vřazení malého, ECU-pozornost odvádějícího manévru, začne ECU "omylem" otevírat ventil zpětně vedených spalin jen na 20-25% právě i na válcích v jízdním profilu NEDC! Emise stouply ze ca 43 mg/km na obludných 768 mg/km! Používá OPEL podobný "Defeat device", jako u Volkswagenu nebo ne? (foto: Tomáš Mansfeld)


Bez diagnostiky nejde nic

Je to jedno, jestli převodovka, filtr částic, nebo zapalování či vstřikování, vše se točí okolo řídících jednotek, kterých je ve vozidlech až na šedesát. Bez znalostí sériové diagnostiky a vybavení, kterým lze adaptovat či kontrolovat nastavené vůle v digitálně řízené automatické převodovce DSG, či nastavit úroveň zaplnění filtru částic popílkem, by se autoopravna na trhu brzy stala zbytečnou a ztrácela by zákazníky. Pánové Richter, Sixta a Sláma vysvětlovaly funkce a praktické rady a postupy, jak s diagnostikou zacházet a jak co funguje.

Workshopy prokládány každé 2 hodiny mezi prezentace (1712/5)
Workshopy zaznamenali u jednotlivých stánků překvapivě silný zájem nejen co do počtu zájemců, ale co do rozhodnutí pořizování si diagnostického přístroje. Sponzorující vystavovatelé si pochvalovaly úroveň všech návštěvníků a návštěvníci přítomnost těch nejzasvěcenějších obchodních zástupců a jejich technické podpory. (foto: Tomáš Mansfeld)


Osciloskop a diagnostika při hledání závad v praxi

Jak a kde jde v kanálech živých hodnot odhalit čiptuning prezentoval kromě praktických diagnostických případů Jiří Hampl, známý i na Slovensku, kam jezdí na školení a za zákazníky, kteří si ho pozvou v rámci jejich konceptů vzdělávání. Jirka je všestranný a protřelý diagnostik, který účastníkům školení dokáže předat a svými slovy vysvětlit důležité kroky, aby opraváři závadu při diagnostikování neminuli. Jirka v diagnostice ukazuje, jak přístroje používat a jak se i při práci učit.

Klonování řídících jednotek, jak odhalit "chiptuning" atd. (1712/6)
Jiří Hampl prezentoval jak sériovou diagnostiku, tak diagnostiku osciloskopem, protože praxe se bez obou neobejde. Pro některé se zdá být úroveň zbytečně vysoká, ale pak přijede auto a na FCD.eu padne dotaz i od těch nejzdatnějších diagnostiků. Tyhle informace se hodí vždycky, minimálně se hodí vědět, kdo se tím zabývá. (foto: Tomáš Mansfeld)

Praktický trenér diagnostiky Jiří Hampl (FCD.eu) (1712/16)
Jirka má pro informace a zkušenosti kam sáhnout. Ve vzdělávacím projektu projektu FCD.eu pracuje jako školitel systémů a diagnostických postupů nezávislých na značkách vozidel, ale koncentrovaných na funkční principy a zkušební metody systémů jak zážehových motorů, tak i dieselů, ale i brzd, podvozku, převodovek, emisních systémů, komunikačních sítí ve vozidlech a pod. (foto: Tomáš Mansfeld)


Může být něco lepšího, než diagnostické postupy od výrobce?

V postupech od výrobce nejsou dynamické záznamy signálu téměř používány, a když, tak je jich popsáno jako šafránu. FCD.eu má za 15 let používání vícekanálového snímání dostatek zkušeností, aby se daly vybrat metody, které zafungují v 95% případů stížností zákazníků na ztrátu výkonu, svítící varovnou kontrolku nebo jiné neobvyklé či obtěžující vlastnosti vozidla, ať už jde o chyby v komfortu jízdy či ovládání vozidla. Základem rutiny je začít rychle třídit, kde závada být nemůže, což jde dobře pořízením LOGu. Pak vzít do ruky linkovaný blok a vyčíst z křivek, co všechno je v pořádku. Hledání je pak mnohem snazší.

I zdánlivě složité diagnostické případy se dají řešit rutinou (1712/7)
Posledních několik let zpracovávala diagnostická garáž FCD.eu diagnostické případy rutinním postupem. Rutinní = vždy stejný způsob postupu a stejné návyky v jednotlivých krocích. Rutinně se dařilo odhalovat příčiny u 95 % případů. Zní to absurdně, ale mnohem rychlejší cestou k cíli je postup, kdy si píšeme co všechno není (nebo principiálně nemůže být) defektní. Je to vyzkoušeno na třech nezávislých skupinách německých diagnostiků, na kterých L.Fleischhans tyto rutiny na neznámých vozech s neznámými závadami vyzkoušel. (foto: Tomáš Mansfeld)

Triky a finty patří do arsenálu odjakživa, tohle je bomba! (1712/11)
Jednou jsem si všiml údaje o hodinové spotřebě paliva na palubních přístrojích. Tohle má natočíno okolo skoro tři sta tisíc. Mají ji tak na očích řidiči hned několika značek vozidel.
Jiný vůz přijel však s tím, že hůře startuje a že se zdá být nižší výkon a chod motoru byl na poslech "divný". Spotřeba byla něco okolo 1,3 litru, což je více než obvyklý dvojnásobek motoru s objemem okolo 2 litrů. Po korekci přeskočených rozvodů byla spotřeba opět v hodnotě okolo 0,6L/h. Paušálně tak nějak platí pravidlo, že pokud jsou rozvody, vstřiky, tlak paliva, a předvstřik v pořádku, je hodnota hodinové spotřeby okolo 0,5-0,6l/h. Pokud tomu tak není, je tato hodnota vyšší. A tak jsem se naučil, a nezapomínám na to nikdy, kontrolovat hodnotu hodinové spotřeby vždycky, když se jedná o podobný problém. Mockrát mi to ušetřilo spousty času při hledání závady. (foto FCD.eu)


Asociace ASEM začala pracovat 3 hodiny po jejím založení

Musím přiznat, že jsem nikdy nechtěl být funkcionářem. Stal jsem se jím z donucení, protože prosazovat dobré věci pro naše řemeslo a zdravá auta z pozice soukromé firmy nešlo. Jen některým "vyvoleným" soukromým společnostem se podařilo prorůst do vyšších pater Ministerstva, což pravděpodobně stálo bývalého ředitele odboru 150 místo. To je ale pořád málo. ASEM musí z vyhlášky a ze zákona vytrhat kořeny neřádu, který vedl k tak žalostné situaci, jakou jsou dnes STK a SME. Ty žalostně neplní svou funkci ani po zavedení nové emisní metodiky. Poté dokonce hůře, byrokracie narostla o 200%, ale emisní vraky projdou i nadále. Fotografie výše pochází z ledna 2016 z jedné STK, kde je čerstvý adept s dvouletým certifikátem - a teď je všechno emisně v pořádku? Je nebetyčná drzost, co některé STK s SME předvádějí!

První zveřejněná podoba loga asociace ASEM (1712/8)
Nápad založit asociaci byl starší, ale až posledních několik let bylo jasné, že odbor 150 Ministerstva dopravy není schopen pracovat tak, aby se trend prodeje emisních známek na linkovém "rychlotandemu" SME-STK v jednom areálu začal ozdravovat, aby nevystavoval vyhovující protokoly emisním vrakům. Proto je potřeba nejprve trend "masového prodeje kladných protokolů" zbrzdit a pak vrátit stanicím měření emisí jejich původně zamýšlenou podobu s bohulibou činností: Donutit majitele emisních vraků a nepovedených chiptuningů vozidla opravit, aby nedevastovala ovzduší. (foto: Tomáš Mansfeld)


Vyhlášení kategorií "Diagnostiků roku"

Pan Petr Žižka si pro ocenění nemohl přijet a tak nám přijde fér zveřejnit foto všech vítězů kategorií tímto "dílenským" způsobem. Ceny vyráběli šikovní kreativci TRAGA ve spolupráci se skláři z Pačínek Glass. Od sklářů pracujících mimo jiné i pro LASVIT MB pocházely i ceny jako je Český lev a Tour de France.

Anketa Diagnostik roku (foto TRAGA) (1712/9)
Vyhlášení "nej" bylo zvoleno v pěti kategoriích. Základním algoritmem počítačového výběru byla kombinace hodnocení počtu a kvality příspěvků (Diagnostik roku - historická prospěšnost všech úspěšně uzavřených příspěvků od doby, kdy byl spuštěn systém hodnocení "palcováním"). Ostatní kategorie byly vyhodnoceny na základě ca dvouletého sledování aktivit v jednotlivých kategoriích. Nad výsledky dozoroval tříčlenný tým FCD.eu, který se nesměl (včetně rodinných příslušníků) ankety účastnit. (foto TRAGA)


Poslední část patřila doznění celodenních Workshopů

Mezi přednáškami se na plátno kamerou přenášely Workshopy. Advanpure, AVL DiTEST, Autodata, Carsoft, DevCom, Hayness Pro, Launch, Olympus, TEXVIK a TwintecBaumot group. Takový je abecední seznam sponsorů a spoluvystavovatelů, kteří měli příležitost se prezentovat výkladem na mikrofon. Vystavované produkty sponzorů měly vždy něco společného s tématy prezentací přednášek, kromě s tou paní doktorky Ireny Opletalové.

Workshop uklizený v podloubí - BAUMOT - filtry částic a katalyzátory (1712/10)
To, co potřebuje Česká republika jako sůl. Dovybavit vytlučené katalyzátory a filtry cenově přijatelnými díly z náhradního multiznačkového programu ve švýcarské kvalitě. Ti přitom dodávají i přímo výrobcům vozidel, traktorů a stavebních strojů. TWINTEC & BAUMOT group nabízí náhradní program a Advanpure je jejich certifikovaný poskytovatel účinného čištění filtrů i SCR katalyzátorů bez nutnosti rozřezání výfuku a rizika poškození katalytického povrstvení. (foto: Tomáš Mansfeld)


Vyjádření aktérů a prezentujících k akci

Odhodlanost ve tváři - MUDr. Irena Opletalová - členka správního výboru ASEM (1712/12)
Mám radost, pokud prezentace alespoň něco málo přinesla. Určitě by o tomto tématu mělo být více povědomí.

Vaše konference měla velice příjemnou atmosféru a z mého pohledu se velmi povedla, jistě Vás i Michala stála hodně úsilí. A přítomnost pana ministra Ťoka prostě neměla chybu. Snad byl jeho slib myšlen vážně.

Už dlouho jsem hodně, ale opravdu hodně naštvaná na situaci v ČR, jak se na emise kašle a co se pohybuje za smradlavé a čadící auta na našich silnicích a jaký vzduch jsme nuceni dýchat. Pšenka kvete těm, co dělají nepovolené úpravy a úplatným SME a STK. Vytáhla jsem do boje z vlastního přesvědčení a vůle, takže mě nic neobtěžovalo. "Funkce" se mi z duše protiví, ale tady to dává smysl, takže s radostí jsem Vaši nabídku přijala. Jen doufejme, že velcí hráči, kteří s prominutím bordelu, který u nás panuje, využívají a chystané kroky jim budou zřejmě nepohodlné, nezačnou vystrkovat růžky.

Těším se na další spolupráci a fandím Vám
Se srdečným pozdravem Irena Opletalová

Libor Fleischhans - zakladatel diagnostického portálu FCD.eu (1712/13)
Vloni jsme akci nekonali, ačkoliv právě rok 2015 měl přinést zlom v emisích, ale tehdejší neschopné vedení odboru 150 na Ministerstvu dopravy spíše poslouchalo byznysplány lobbistů, než aby se staralo o čistý vzduch. Jsme rádi, že bylo tehdejší vedení "vyměněno". Vloni by "DiagCon" neměl cenu.
Letos nám nahrála aféra podvodů výrobců s emisemi, na které jsme jemně poukazovali již daleko před vypuknutím aféry dvakrát ve spolupráci se Světem Motorů. Bohužel ale ani letos jsme se nemohli připojit s pochvalou MDČR za účinné změny v legislativě, protože novou metodikou se vlk nažral, ale koza zůstala celá. Založení asociace ASEM bylo tak jedinou šancí, aby nás, zdravě naštvané, nešlo jednoduše ignorovat. Abychom se jim mohli veřejně postavit a donutit je k dialogu. Teď chceme dát zelenou nejen opravám emisních vraků, ale pustíme se i do "výpalného" vyplývajícího z legislativy, které chceme postupně odstranit. Tam je také za ta léta hodně špíny.
Budeme dělat všechno proto, aby autoopravny v očích veřejnosti nebyly nazírány jako popelky, ale jako místa, kde jejich autům za přijatelnou cenu pomůžeme. Ceny filtrů musí odpovídat potřebám čistoty ovzduší a věříme, že konkurence v náhradních dílech se o jejich pokles postará sama. Jen se musí začít filtry a katalyzátory dostavovat tam, kde je nějaké nevzdělané prase předtím vyrubalo.


Díky pořadatelům

Pořadatelé a vůbec veškerý doprovodný personál si zaslouží pochvalu! (1712/15)
Nešlo je vyfotit pohromadě, takže alespoň úsměvy sice večer unavených, ale neustále ochotných pořadatelů. Děkujeme za ochotné přípravy a řešení všech vznikajících problémů během akce. Těší nás, že kromě popsaného problému s jídlem, nedošlo během celé akce k žádné velké kolizi.
Jsme např, rádi, že nedošlo k žádnému nahlášení jakékoliv i třeba sebemenší krádeže, co svědčí o úrovni účastníků. Děkujeme!

Soubory

Komentáře


Zobrazit jako strom |  Zobrazit dle data
[1]  7.2.2016 19:29:54    
5
Dobrý den, budou prosím prezentovány i další "zlaté informace", které zazněli v ochutnávce ašak na Diagconu nikoliv. Děkuji
[2]  8.2.2016 7:40:14    Libor Fleischhans
0
Dobrý den, v ochutnávce se hovořilo o tom, že na všech školeních se probírají triky a finty, jak kdo a co řeší, a že jsou to informace k nezaplacení. Spousty jich už už zde na webu je. Nikde jsme se však v ochutnávce kromě "údaje hodinové spotřeby" o žádných dalších nezmiňovali.

Psali jsme pouze toto.
Citace: "A vůbec v kombinaci dalších triků a fint, které kolují na každičkém školení mezi účastníky diagnostických kurzů jsou podobné fígle k nezaplacení."

Tedy v ochutnávce skutečně "nezazněly" žádné další informace, jak vy zde zmiňujete. Hloučků bylo hodně a všude jsem nebyl, takže si asi tyhle informace vyměňovali kolegové mezi sebou, já jsem u toho přes celý den nebyl, protože jsem byl dost zaneprázdněn, až večer jsem stál v hloučku, kde se spíše probíraly zajímavé případy a problematika SME, než finty a triky.

Doufejme, že se někdo o něco podělí, co slyšel nového ta trik. Já jsem cítil povinnost sdělit vám všem to, co bylo v první prezentaci o té rutině a to platí. Zkuste začít tam a pokud budete dávat na web fakta, všechny triky a tipy přiletí od ca 600 kolegů, co na webu jsou, samy. Pokud je někdo nemá za "rodinné stříbro" a podělit o ně se zásadně nechce. My řekneme co víme, nebo to i nafilmujeme. Jde nám o to, abyste kvalifikovaně opravovali.

Toto je odpověď na komentář [1]
[3]  9.2.2016 8:49:57    amigo
-4
Dobry den.akože spravne nastavenie rozvodu sa kontroluje podla PC? To je tak info pre školakov.Profesional diagnostika motor kanal 4 pole 4.Keby to bolo skočene o zub,samotrejme to nanaštartuje.Skor ide o presne nastavenie po výmene rozvodu.Ale to Vy určite dobre viete.

Toto je odpověď na komentář [2]
[4]  9.2.2016 10:39:42    Stanislav Matějka
2
Jak jste to myslel, že když je rozvod skočený o zub, tak motor nenastartuje?
Nastartuje i kyž bude i o víc. A bude dokonce auto jezdit, ale samozřejmně ne tak, jak by mělo.
Je na FCD málo případů, že jsou špatně nastavené rozvody a auto jezdilo?
Toto téma mimo Diacon.

Toto je odpověď na komentář [3]
[5]  9.2.2016 16:41:30    amigo
-8
Zla synchronizacia kluka-vačka,tak to nenaštartuje.Samozrejme ak je synchronizácia kontrolovana snimačom na vačke.

Toto je odpověď na komentář [4]
[6]  9.2.2016 18:49:11    Stanislav Matějka
0
Důkazy:
http://www.fcd.eu/story.aspx?id=6169
http://www.fcd.eu/story.aspx?id=3083
atd................


Toto je odpověď na komentář [5]
[7]  9.2.2016 22:33:58    Libor Fleischhans
1
Pane Matějko, "amigo" nemá zaplacený registrovaný přístup do případů, a navíc je asi dle jeho výroků skutečně velmi nezkušený. Asi bych tedy nechal diskuse a "amigovi" slušně poděkoval za jeho tipy.

Děkujeme "amigo"!

Toto je odpověď na komentář [6]
[8]  10.2.2016 15:44:35    amigo
-7
mal som pripad peugeot 307 2.0 hdi.Merane hodnoty synchro -NE.Auto nenastartovalo.Po nastaveni rozvodov start na otoceni..

Toto je odpověď na komentář [7]
[9]  8.2.2016 9:28:57    Michal Cuc
0
Dobrý den,
předem děkujeme za možnost účsti, škoda že došlo zas jen k samému napadání STK+SME...to mi je opravdu líto, ale snad tedy po našem přihlášení do ASEMu nastane alespoň nějaká diskuze, ke které vůbec při DConu nebyla možnost.
Máme na našich STK zkušenosti za první dny nového roku spíše nedokonale zpracováné emisní protokoly ze servisů. Bez příloh! tzn. bez provedené diagnostiky? Prosíme a voláme po nápravě!!!

S pozdravem, Michal Cuc
[10]  8.2.2016 13:23:23    DUJO
0
Přílohu nemusí emisní protokol mít v případě, že řízený systém bez EOBD vyčítáme diagnostikou bez možnosti výtisku čtení paměti závad a pokud toto uvedeme do poznámky. V ostatních případech samozřejmě technik STK přistupuje k protokolu k jako nevyhovujícímu, tak jak mu to nařizují instrukce.
Zmiňuji to proto, že již několikrát mi technik na STK odmítl emisní protokol a to buď z důvodu, že nemá přílohu (přestože bylo uvedeno v poznámce) a nebo z důvodů nenajetých readiness (přestože jsem dle instrukcí dodal protokol o čtyřech akceleracích).

Toto je odpověď na komentář [9]
[11]  8.2.2016 14:39:52    
-1
A co příloha obsahující výpis naměřených hodnot, dle věstníku 1/2016 musí být a to i vpřípadě, že je on-line přenos.

Toto je odpověď na komentář [10]
[12]  8.2.2016 15:24:48    DUJO
0
V případě neřízených se stávající on-line přenos akceptuje do června, příloha z měření se přikládá jen pokud u neřízených neumožňuje on-line přenos.
V případě řízených se protokol z měření přidává, pokud nejsme vybaveni softwarem pro vydávání protokolů dle vzoru platného od 1.1.2015 a jedeme pořád na starém vzoru protokolu.

Toto je odpověď na komentář [11]
[13]  8.2.2016 15:42:43    
0
Ve věstníku 1/2016 je uvedeno:
14

Stanice měření emisí, která provádí
měření emisí vozidel s motorem s neřízeným systémem, a není
vybavena online přenosem naměřených hodnot, vydává protokol s
přílohou s
výpisem naměřených
hodnot vytištěnou z
kouřoměru nebo analyzátoru. Do poznámky protokolu mechanik měření uvede
zápisy: „Záz
nam z
analyzátoru tvoří přílohu tohoto protokolu.“ v
případě měření vozidla se zážehovým
motorem nebo
„Záznam z
kouřoměru tvoří přílohu tohoto protokolu.“ v
případě vznětového motoru.

Stanice měření emisí, která provádí měření emisí vozidel s motorem s řízeným systémem bez
OBD nebo
s řízeným systémem s
OBD a která není vybavena softwarem pro vydávání protokolů podle §
3 odst. 1
písm. e) vyhlášky č. 302/2001 Sb., ve znění účinném po dni
nabytí účinnosti této vyhlášky (protokoly vzor
platný od 1.
ledna
2015), vydá protokoly o měření emisí podle právní úpravy účinné přede dnem nabytí
účinnosti této vyhlášky (protokoly vzor platný do 31.
prosince
2014) a
s
přílohou obsahující výpis
naměřený
ch hodnot nejpozději do 30. června 2016. Do poznámky protokolu mechanik měření emisí
zápisy: „Záznam z
analyzátoru tvoří přílohu tohoto protokolu.“ v
případě měření vozidla se zážehovým
motorem nebo
„Záznam z
kouřoměru tvoří přílohu tohoto protokolu.“ v

ípadě vznětového motoru.

Nikde zmínka o on-line přenosu.
Ptal jsem se na MD, jestli toto platí i v případě on-line a byl jsem ujištěn, že ano. Prý z důvodu aby byly uvedeny všechny čtyři akcelerace i s dobou zrychlení a ne pouze průměr jako výsledek. To samé platí u benzínu, všechny složky výfukových plynů a ne pouze CO, lambda a HC. Toť odůvodnění MD.

Toto je odpověď na komentář [12]
[14]  8.2.2016 15:54:36    DUJO
0
Chybi Vám tam první odstavec druhého bodu Instrukcí č.1, kde se uvádí, že u neřízených je do 30.června možno akceptovat stávající on-line přenos do protokolů.
Ve druhém se píše o stanicích, které nejsou vybaveny on-line přenosem naměřených hodnot.
Co se týče řízených, to co jste sem vložil je složitěji napsáno totéž, co jsem napsal výše.
Prostě všichni zase přicvakáváme výjezdy z mašiny a je to.

Toto je odpověď na komentář [13]
[15]  8.2.2016 15:58:53    Petr
0
Vložil jsem tam toho moc, měl jsem na mysli řízené systémy. Taky se mi tomu nechtělo věřit, ale výpis tam prostě vyžadují.
Když to chtěj, vyplňuj.

Toto je odpověď na komentář [14]
[16]  8.2.2016 16:26:27    Libor Fleischhans
0
Asi to sem nepatří. To je asi do emisní lampárny a ne do Diagnostic Con.

Toto je odpověď na komentář [15]
[17]  8.2.2016 16:44:29    Petr
0
Omluva-mimo téma

Toto je odpověď na komentář [16]
[18]  9.2.2016 13:27:40    Libor Fleischhans
0
Dobrý den pane Cuc, "zas jen k samému napadání STK+SME" nedošlo, to skutečně není pravda. A i kdyby, nevím, proč to vztahujete na ty své? Přísné SME své zákazníky už dávno nemají, odešli "k benevolentním".

Např. pan Hoffmann dělá strašnou spoustu benzínů a skoro žádné diesely. Proč? Protože "šlape na pedál". Znám STK s SME, kde vyhodili člověka ve zkušební době, protože "měřil". To majitel nechtěl, odhánělo mu to zákazníky. Systémový problém, kdy SME plní svou funkci jen papírově a vlastně požaduje na majitelích vozidel pravidelné výpalné (nebo odpustky, teď nevím co je trefnější).

A voláte po nápravě? Pak byste svůj hlas musel za TÜV použít v odborné skupině, a ne tady, když už je tzv. "po žních". Já jsem ho tam použil, ale byl jsem bohužel ÚPLNĚ SÁM. Výsledek vidíme všichni, taky "bohužel".

Toto je odpověď na komentář [9]


Přihlášen

 

CON BANNER

ASEM BANNER