Když nekomunikuje diagnostika (zásuvka Carb 16 - "OBD")

Úvod

Diagnostiku elektronických systémů na vozidle, jakými jsou řídící jednotky motoru, převodovky, ABS, panelu přístojů, airbagů a mnoho dalších, ulehčuje diagnostické rozhraní. Do diagnostické zásuvky, umístěné na přístupném místě se servisní mechanici připojují, aby zjišťovali chyby na vozidle, nastavovali servisní intervaly výměny olejů, či přizpůsobovali jednotky imobilizéru.

Když diagnostika vozidla neodpovídá

Pokud jsme si jisti, že náš diagnostický přístroj je v pořádku, je chyba v komunikaci na straně vozidla. Abychom se neplazili pod volantem se zlomenými zády, používáme tzv. Brake Out Box (dále jen BOB). Ten se zapojí konektorem do zásuvky a nabízí nám možnost se napojit 4mm banánkem k osciloskopu nebo signálnímu rekordéru. Blikání LED diod na zdířkovnici vypadá přesvědčivě, ale ne vždy lze rozpoznat chybu v komunikaci právě díky jemu.

Lokalizace problému při nekomunikující diagnostice (1595/2)
Bus = volně přeloženo "linka". Jelikož se jedná o společné vedení, na kterém "létají" zprávy v podobě napěťových signálů, může komunikaci zhatit zkrat, přerušené či něčím rušené vedení. Správná lokalizace zachrání mnohdy spoustu času a peněz. Podívejte se na diagnostiku "diagnostické linky".


Jak odhalíme viníka "němé" komunikace

Protože sběrnice komunikují po společných linkách, vyřadí všechny komunikující uzly např. jediný zkrat této linky. Pak je potřeba rozpoznat..

1. ...že jde o zkrat, přerušení nebo jinak vadné komunikační vedení

2. ...že je komunikace nějak rušena nebo její parametry neodpovídají normě (třeba elektromagnetickým rušením - zvaným "šum")

3. ...že jde o jednu z vadných řídících jednotek v jejich nitru. To by znamenalo, že ony samy mají nějakou vadu (třeba i zkrat) ve své elektronice a tím ruší nebo jinak znemožní komunikaci ostatních, stějně jako vadné vedení.

Všechny shora jmenované závady lze odhalit pořízením záznamu elektronické komunikace. Tedy napojením osciloskopu nebo signálního rekordéru na komunikační kontakt.

"Kudy dál", rozhoduje chování dynamiky signálu

Diagnostická práce na komunikačních sběrnicích spočívá v měření za současného odpojování jednotlivých uzlů. Rozhodování, který uzel odpojit dříve má jen jednen rozhodovací parametr: "Abych se moc nenadřel", začneme tedy s odpojováním jednotlivých jednotek tam, kde je odpojení řídící jednotky nejjednodušší. Pokud se vadný signál na zbytku sběrnice signál nikterak nezlepší, jednotku připojímě zpět a tento postup opakujeme odpojováním dalších jednotek.

Soubory

Příklad topologie komunikačních sítí ve vozidle (2003) (1595/1)
Komunikační sítě ve vozidlech prožívají exponenciální rozmach, protože šetří použití drahých materiálů elektrických vedení. Jejich objem se použitím komunikačních systémů snižuje. Například do panelu přístrojů před obličejem řidiče nevedou již desítky drátů z různých teploměrů, plováků a otáčkomerů, ale jen napájecí vodiče a pár komunikačních vedení. Přesto ukazuje panel přístrojů destíky údajů ze všech systémů a zařízení na vozidle.

Komentáře


Zobrazit jako strom |  Zobrazit dle data
[1]  12.2.2015 1:04:55    David Chuchma
2
Prosím o vysvětlení, proč nazýváte diagnostickou sběrnici CARB ? Domnívám se, že se jedná a asociaci California Air Resources Board a snad se může takto označovat CARB 16 pin conector, téže ALDL.
Je to sice hezké, ale trochu kostrbaté, chybí informace o rozdělení u Vašeho vozidla dvou nezávislých diagnostických vedeních a to klasické ISO 9141 (popř. vyšší 15031) standardní lince pro načtení emise ovlivňujících systémů (OBD II popř. EOBD) a rychlosběrnicové s vlastím protokolem BMW na standardu KWP2000 nebo CAN, pro rychlejší a obsáhlejší komunikaci s jednotkou LEW (LWS Lenkwinkelsensor),DSC (Dynamic Stability Control)a KOMBI (jakož to spojovacího uzlu GATEWAY s rozdílnými sběrnicemi) pro komunikaci se všemi zbývajícími jednotkami komfort-BUS, Info-BUS atd.
[2]  12.2.2015 7:57:29    Libor Fleischhans
7
Dobrý den pane Chuchma, tyto články s videi jsme se rozhodli dělat
a).. co nejjednodušší (proto jsme překreslili schéma do mnohem zjednodušenějšího)
b) .. rozdělit články o různých typech sběrnic do více článků a hlavně nekategorizovat přesně podle značky
c) ..nerozpracovávat do detailu přesně tak, jak píšete Vy a nesuplovat tak originální materiály, které toto přesně popisují (rádi na tyto hloubková schémata vložíme i odkazy)

CARB (CARB 16) jsme použili proto, protože se tato tvarem normovaná zásuvka používá jak na značkovou diagnostiku, tak i na OBD, a taky proto, že budeme články i videa vydávat v několika jazycích a směrem na západ je běžné nazývat tuto zásuvku v hantýrce jako "Carb-Stecker" nebo "Carb socket". Starším zásuvkám se zpětně věnovat nebudeme.

Na téma "sběrnice" chystáme tedy více článků a více videí, kde budeme popisovat spíše "typy" topologií, než konkrétní značkové individuální, včetně specifického názvosloví. Videa mají sloužit obecně k pochopení základní strategie, "jak na to". V žádném případě nechceme suplovat studijní skripta jednotlivých značek, protože bychom omílali již mnohokrát zveřejněné a nikdo by to v tak rozsáhlé podobě nečetl.

Toto je odpověď na komentář [1]
[3]  18.2.2015 7:13:29    
1
Dobrý deň, priznám sa, že som si to celé pozrel až teraz cez víkend. ale k veci. To video "zaváňa" fušerinou.... Nehnevajte sa, ale z videa nevidím nastavenie napäťovej úrovne na texviku a len povedať, že je to málo a má to byť "takto" a zase bez udania napäťovej úrovne je (bez pardónu) amatérske. Toto keby urobil nejaký člen fcd v príspevku, tak ho tam aj Vy sám určite zdrbete pod čiernu zem. PROSÍM, berte to ako kritiku v dobrom, aby sa web posúval do profesionálnej úrovne a nie opačne.... Je mi jasné, že je to určené začiatočníkom, ale aj tí potrebujú vidieť, že napäťová úroveň pred opravou bola napr. 1V a po oprave sa zvýšila na 5V,12V alebo inú predpísanú hodnotu.
Martin.
[4]  18.2.2015 7:31:56    Libor Fleischhans
1
Dobrý den Martine,
děkujeme za kritiku, máte 100% pravdu, video skutečně doplníme. Tentokrát jej ocenili laici jako jednoduché, naznačující "jak se pracuje s osciloskopem, aby se ho nebáli, ale nesplňuje to, co píšete. Pro laiky tu nejsme ale i laikovi tahle informace překážet nebude, naopak. Video to nijak neprodlouží a opravíme jej a nahrajeme korigovanou verzi.
Děkujeme ještě jednou za věcnou připomínku
Zdravím LF

Toto je odpověď na komentář [3]
[5]  18.2.2015 19:03:12    Libor Fleischhans
2
Doplněné video jako reakce na Vaší oprávněnou kritiku. Uznáváme argumenty. Videa musí obsahovat hodnoty, i když jsou jen seznamovacího rázu (velmi krátká). Kritiku beru na sebe.
Děkujeme za připomínky a slibujeme, že se příště již polepšíme napoprvé :-).
Za FCD team L.Fleischhans

Toto je odpověď na komentář [4]
[6]  23.2.2015 0:06:31    Miroslav Drmla
0
Dobry den pane Fleischhans.
Video dobre,chtel jsem se jen zeptat,neni tu nekde k vidění příklad výpadku zkratu přerušení,rušení CAN pri obcasnem výskytu problému?Napr.pri zhasnuti světel,vypne rádio atd-samovolně.signal padne na 0V,12V?myslim mezi jednotkami ne mezi zásuvkou a jednotkou.Dekuji omlouvám se za neodborny dotaz,jen přesně nevim co ze signálu vyčíst.

Toto je odpověď na komentář [5]
[7]  23.2.2015 7:23:15    Libor Fleischhans
0
Dobrý den pane Drmla, videí bude více právě s tématy, které potřebujete.
Příkladů, o jakém mluvíte, je zde na webu více, stačí do hledáčku zadat "CAN ruš" nebo "CAN zkrat" nebo "CAN přeruš" a budete vidět příklady i s celou "story".
Pokud signály nevidíme, jen o nich píšete, nelze nic dopředu odhadovat. Bude to vidět na detailu signálu právě ve chvíli jeho defektu, zda jde o pokles, rušení, přerušení, zkrat apod.

Toto je odpověď na komentář [6]
[8]  23.2.2015 8:38:17    Miroslav Drmla
0
Děkuji za rychlou odpověď
Ja prave jeden záludný problém řeším,stejně tak řeším dovybaveni oscilo,stávající oscilo neni vybaven dostatečným nahráváním a tak jsem chtel vedet na jaky defekt signálu se soustředit,diky zkusím si to dohledat dle Vaší rady.


Toto je odpověď na komentář [7]


Přihlášen

 

CON BANNER

ASEM BANNER